Upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej

Data: 13-04-2017    Drukuj     Udostępnij     Udostępnij

Upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej

W 2007 roku, przez aklamację, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W tym roku, w oficjalnych uroczystościach, które z tej okazji w naszym powiecie odbyły się przy pomniku Ofiar Stalinizmu w Pile, wzięli również udział przewodniczący rady powiatu, Kazimierz Wasiak i etatowy członek zarządu powiatu, Przemysław Pochylski.

Zbrodnia w lesie katyńskim dotknęła ponad 20 tysięcy obywateli Polski, w tym wielu tysięcy oficerów wojska i policji. Wszyscy zostali rozstrzelani wiosną 1940 roku na mocy decyzji najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

W tym czasie wspominamy również ofiary katastrofy lotniczej nad Smoleńskiem, która wydarzyła się 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło wówczas 96 osób, z prezydentem Polski, Lechem Kaczyńskim, na czele. Delegacja zamierzała dotrzeć na obchody upamiętniające zbrodnię katyńską.

Cześć Ich pamięci!